Küla muuseum

Jööri Küla Muuseum loodi 1998. aastal Jööri külarahva poolt, talgute korras. Muuseumi hooneks osteti naaberkülast vana ait, mis võeti detailideks lahti ning püstitati sama aasta kevadel Madise talu sepikoja vunamendile. Muuseumisse annetatud ja korjatud eksponaatide hoidmisega tahab Jööri Küla Selts säilitada meie esivanemate tööde ja tegemiste abivahendid.

Ainulaadsemad töövahendid on heinaseemne külvik muuseumi tagaseinal  ning Löönesoo talgutel kasutatud ader. Pesumasin keset muuseumi tuba on unikaalne ja valmistatud Saaremaa meeste poolt. Muuseumi otsaseinas on näha Jööri mõisniku sõiduvahendid, kirikus käimise kaarik ja vedruvanker. Viimasena Saaremaal tegutsenud Vennaste koguduse palvemajast säilinud kantsel asub sara all ja selle tagune pilt muuseumi toa ukse kohal. Kõige kaugemalt annetatud eksponaat on rehepeksumasin, mis on toodud Peipsi äärest Palalt.

Uue sepikoja ehitusel said kõik Jööri küla mehed oma kätt proovida maakivist müüri ladumisel. Külastajate hulgas on sepikoda saanud populaarseks õnnenaela sepistamise ja tina valamisega. Viis-kuus korda aastas meenutab Jööri küla rahvas ühiste saunaõhtutega muuseumi suitsusaunas vanu saunakombeid.

Muuseumi õuel toimuvad kõik küla üritused: jaanituli, kokkutulekud, vastuvõtud jne. Kõige suurem üritus selle muuseumi õuel on Saare maakonna kultuurikalendrisse kuuluv Jööri Folk.

VAT NII ME SIIN ELAME!